Wróćmy do swobodnego przepływu osób !

Ważne forum europejskie na temat pilnej potrzeby przywrócenia swobodnego przepływu osób w Europie po pandemii Covid-19, podpisane przez kilku liderów krajowych stowarzyszeń ekspatriantów i diaspor, przez parlamentarzystów reprezentujących swoich współobywateli za granicą oraz przez byłego posła Francji Pierre'a-Yves'a Le Borgn'a, który przewodniczy konfederacji "Europejczycy w świecie".

Schengen, jest tutaj... Foto: Renardo la vulpo / Wikimedia Commons / CC0 1.0

(Pierre-Yves Le Borgn’ / 20 Sygnatariusze) – Przewodniczący stowarzyszeń, parlamentarzyści, obywatele i działacze europejscy, to co mamy wspólnego, to życie zbudowane jednocześnie w kilku krajach Unii Europejskiej. Swobodny przepływ osób, swoboda osiedlania się w kraju Unii innym niż nasz własny, to nasze doświadczenie i nasza historia.

Aby studiować, pracować, przejść na emeryturę, opuściliśmy jeden kraj, aby osiedlić się w innym. Niektórzy z nas urodzili się również w kraju innym niż ten, którego jesteśmy obywatelami. Nasze rodziny są wielonarodowe, nasze dzieci i wnuki często mają podwójne lub potrójne obywatelstwo. Nasze osobiste losy zostały ukształtowane przez postęp integracji europejskiej. Dla nas Europa jest jednolitym obszarem, obszarem wolności i mobilności. To ogromne osiągnięcie.

W marcu pandemia Covid-19 spowodowała zastój w Europie i gospodarce. Zamknięto nie tylko granice zewnętrzne Unii Europejskiej, ale również wiele granic wewnętrznych. Tam, gdzie można było sobie wyobrazić, że Europa będzie silna dzięki solidarności budowanej przez 70 lat jej istnienia, okazała się ona słaba. Zdecydowaliśmy schronić się za granicami swoich krajów – często w chaosie.

Jako europejscy migranci doświadczyliśmy tego gorzkiego doświadczenia. Pary mieszkające między dwoma krajami zostały rozdzielone. Niektóre dzieci nie mogły zobaczyć jednego z rodziców od czasu zamknięcia granic wewnętrznych. To samo można powiedzieć o starszych rodzicach i dorosłych niepełnosprawnych, którym odmówiono odwiedzin rodzin z innych krajów. Zagraniczni studenci zostali pozostawieni w stanie zawieszenia i nie mogli wrócić do domu. Pracownicy sezonowi i osoby poszukujące pracy zostały pozbawione dochodów i narażone na bezdomność. Ucierpieli również pracownicy przygraniczni.

Nie ma jeszcze prawdziwej Europy opieki zdrowotnej i biorąc pod uwagę okoliczności, to będzie musiało się zmienić. Istnieje jednak Europa mobilności, której nie wolno w żaden sposób poświęcać. Chociaż swobodny przepływ towarów został wznowiony po najbardziej intensywnej fazie pandemii, nie można powiedzieć tego samego o swobodnym przepływie osób. Granice wewnętrzne pozostają zamknięte, a tam, gdzie ich nie ma, ograniczenia w przejściu i kontrole są silnymi hamulcami dla mobilności. Sytuacja ta rodzi ważne pytanie o przyszłość strefy Schengen, ponieważ rozwijają się dwustronne dyskusje między państwami członkowskimi, co zagraża podzieleniem się europejskiego obszaru mobilności Unia Europejska musi koniecznie zareagować. Swobodny przepływ osób nie może po Covid-19, zostać zaniedbaną częścią projektu europejskiego.

Wzywamy Komisję Europejską, państwa członkowskie i Parlament Europejski do uznania przywrócenia integralności strefy Schengen za najwyższy priorytet Unii Europejskiej. Niedopuszczalne jest, aby kraje w UE decydowały, kogo przyjmują, a kogo de facto odrzucają. Swobodny przepływ osób to nie tylko przepływ turystów, ale przede wszystkim rodzinne realia życia ponad granicami, które znamy, po prostu dlatego, że sami w nich żyjemy. W naszych stowarzyszeniach lub z racji urzędu, który wypełniamy, pomagaliśmy w ciągu ostatnich miesięcy wielu osobom znajdującym się w trudnej sytuacji. Czyniąc to, byliśmy w stanie przekonać się, jak bardzo ustanowienie granic wewnętrznych może być dla wielu źródłem głębokiej niesprawiedliwości.

Nasze doświadczenie pozwala nam dać świadectwo. Musimy, bo najważniejsze jest to, by iść dalej i wprowadzać zmiany. Takie jest znaczenie tego zbiorowego wezwania do działania. Sytuacja, która się obecnie rozwija powinna poważnie być wzięta pod uwagę. W UE jest ponad 18 milionów Europejczyków, którzy mieszkają w innym kraju niż kraj, którego są obywatelami. Strefa Schengen obowiązuje od 35 lat. Z pewnością wymaga ona ulepszeń i reform, ale swobodny przepływ osób, na którym została oparta, pozostaje jej największym atutem i jednym z największych osiągnięć Europy. Nie pozwólmy, aby Schengen zostało podważone przez pandemię, obawy i najprawdopodobniej pewne narodowe kontrowersje. Za liczbami i granicami, za debatami i kłótniami stoją losy milionów ludzi. Taka jest rzeczywistość, z którą Europa musi się zmierzyć. Powróćmy do pełnego i swobodnego przepływu osób!

Sygnatariusze:

Pierre-Yves Le Borgn, przewodniczący konfederacji Europejczycy w Świecie (Europeans Throughout The World)
François Barry Delongchamps, przewodniczący Związku Francuzów za granica
Viorel-Riceard Badea, członek Senatu Rumunii i przewodniczący komisji wspólnot rumuńskich za granicą
Christian Bauwens, przewodniczący Związku Frankofonii Belgów za granica
Eddy Bonne, przewodniczacy Vlamingden in de Wereld
Samantha Cazebonne, członek Zgromadzenia Narodowego reprezentujący obywateli Francji na Półwyspie Iberyjskim i w Monako
Laura Gavarini, członek włoskiego Senatu reprezentujący Włochów za granicą
Alvaro Gil-Robles, były hiszpański rzecznik praw obywatelskich, były komisarz Rady Europy ds. praw człowieka
Carlos Alberto Gonçalves, poseł do parlamentu portugalskiego reprezentujący obywateli Portugalii w Europie
Eelco Keij, Przewodniczący Fundacji na rzecz Holendrów poza granicami Holandii
Nicholas Newman, przewodniczący Stowarzyszenia na rzecz Praw Brytyjczyków za Granicą
Claudine Lepage, przewodniczacy Français du Monde
Franklin Mamo, przewondiczy Maltin fil-Belgiu
Michele Nicoletti, były przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i profesor Uniwersytetu w Trento
Elina Pinto, przewodnicząca Europejskiego Stowarzyszenia Łotewskiego
Paulo Pisco, poseł do parlamentu portugalskiego reprezentujący obywateli Portugalii w Europie
Anna Rurka, przewodnicząca Konferencji międzynarodowych organizacji pozarządowych Rady Europy
Louise Svandberg, Przewodnicząca Szwedów na całym świecie
Tony Venables, założyciel ECIT-Fundacji na rzecz Obywatelstwa Europejskiego
Richard Yung, senator reprezentujący Francuzów mieszkających za granicą

Kommentar hinterlassen

E-Mail Adresse wird nicht veröffentlicht.

*



Copyright © Eurojournaliste